Wymiana kopciucha na kocioł pelletowy – o czym pamiętać?
Piece węglowe starego typu nie były skomplikowane w obsłudze, ale wymagały stałego nadzoru. Wciąż trzeba było kontrolować, czy nadeszła pora na dosypanie węgla lub dorzucenie drewna do paleniska, bo w przeciwnym razie ogień w piecu wygasał. Z tego powodu piece węglowe nie były dobrym rozwiązaniem dla domów, które przez większość dnia pozostawały puste – domownicy wracali popołudniami do domu, w którym było zimno. W przypadku nowoczesnych kotłów pelletowych nie ma takiego problemu, ale niemal bezobsługowe działanie to tylko jeden z powodów, dla których warto wymienić starego kopciucha na kocioł pelletowy.
Dlaczego warto zrezygnować z ogrzewania węglowego?
Jeszcze kilkanaście lat temu w zdecydowanej większości przydomowych kotłowni można było spotkać kocioł węglowy. Dziś ogrzewanie węglem odchodzi do lamusa. Po pierwsze ceny węgla nie są wcale tak niskie, jak w przeszłości, po drugie nieustannie docierają do nas informacje, jakoby spalanie węgla odbywało się ze szkodą dla środowiska naturalnego. Poza tym korzystanie z pieców węglowych nie jest zbyt wygodne, bo wymaga ręcznego dorzucania opału. Opału, który brudzi i bynajmniej nie pachnie kwiatami.
Rezygnując z ogrzewania węglowego na rzecz innej, nowoczesnej metody, robimy to z korzyścią dla siebie, ale i ogółu społeczeństwa. Wybierając ekologiczną metodę grzewczą, nie przyczyniamy się do powstawania szkodliwego smogu. Poza tym nowoczesne piece wyposażone są w szereg funkcji, które umożliwiają niemal bezobsługowe działanie. A jeśli mimo wszystko chcemy często zaglądać do ustawień, możemy robić to na odległość, korzystając w intuicyjnych aplikacji na urządzenia mobilne. Warto również dodać, że rezygnując z ogrzewania węglowego, możemy skorzystać z dofinansowania na zakup nowego pieca lub pompy ciepła.
Wymiana starego pieca węglowego na kocioł pelletowy
Jedną z nowoczesnych, ekologicznych metod grzewczych jest ogrzewanie pelletem. Pellet zaliczany jest do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z produktów i odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej i pokrewnych gałęzi przemysłu. Najpopularniejszy jest pellet drzewny, który wytwarza się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Drewno jest surowcem pochodzenia naturalnego, odnawialnym (w miejsce ściętego drzewa można posadzić nowe – rośnie wiele lat, ale jednak odrasta), co już przemawia na korzyść pelletu. Poza tym zwróćmy uwagę, że w procesie produkcyjnym wykorzystuje się jedynie odpady drzewne nagromadzone podczas obróbki drewna ściętego w innym celu.
Po wymianie pieca węglowego na kocioł pelletowy większość osób jest zaskoczona łatwością obsługi urządzenia. Kocioł sam się uruchamia, sam pobiera opał (co kilka dni warto sprawdzić, czy trzeba uzupełnić zapasy), w kotłowni jest czystko, w powietrzu nie unoszą się żadne nieprzyjemne zapachy. Jeśli paliwo dostarcza dobry producent pelletu, opał spala się sługo i równo, nie spieka się, nie powoduje żadnych problemów z działaniem podajnika.
O czym pamiętać, kupując pellet?
Cena pelletu nie powinna być jedynym kryterium podczas zakupu opału na zimę. Koszt ogrzewania jest oczywiście bardzo ważny, ale kupowanie taniego paliwa z niepewnego źródła nie zawsze jest oszczędnością. Dlatego, zanim kupimy opał na zimę, warto sprawdzić, który producent pelletu oferuje zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną, i zamówić dwa worki biomasy do testów. Jeśli wkład kominowy nie zatka się, podajnik będzie działał prawidłowo, a w popielniku pojawią się znikome ilości popiołu, można założyć, że mamy do czynienia z dobrym pelletem.