Schody do samodzielnego montażu – wady i zalety
W budynkach dwupoziomowych i wyższych bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym są schody. To dzięki nim możliwe jest sprawne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami budynku i pełne wykorzystywanie przestrzeni na piętrze lub na poddaszu. Schody wewnętrzne, albo przynajmniej miejsce na nie, wyszczególnione są w projekcie budowalnym. Jeśli inwestorzy stawiają na schody żelbetonowe, cała konstrukcja wylewana jest w trakcie prowadzenia prac budowalnych. Ale schody z żelbetonu to nie jedyne dostępne rozwiązanie.
Schody wewnętrzne – beton, drewno, a może metal?
Schody wewnętrzne wykonuje się z różnych materiałów. Mogłoby się wydawać, że niekwestionowanym zwycięzcą będzie tutaj beton i rzeczywiście schody żelbetonowe pojawiają się w domach bardzo często, ale drewno wcale nie pozostaje mocno w tyle. Schody betonowe mają tę zaletę, że są bardzo trwałe i stabilne, poza tym można je w późniejszym okresie obłożyć dowolnym materiałem dekoracyjnym. Ale konstrukcji takich schodów nie da się łatwo przerobić, nie da się ich wymienić na nowszy, ciekawszy model, jeśli stara bryła nam się znudzi. Poza tym o kształcie takich schodów trzeba zdecydować już na etapie budowy.
Schody drewniane, schody kręcone do samodzielnego montażu albo schody modułowe to produkty, które pojawiają się w budynku znacznie później – dopiero na etapie wykańczania. To sprawia, że ich wygląd można dostosować do aktualnych upodobań, a przecież na przestrzeni miesięcy wizja całości potrafi się kilkukrotnie zmienić.
Schody modułowe, schody na zamówienie
Rezygnując z wykonania schodów żelbetonowych, musimy zdecydować, czy zlecamy wykonanie schodów drewnianych stolarzowi, czy kupujemy schody modułowe do samodzielnego montażu. Które rozwiązanie jest lepsze? Właściwie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ każdy produkt ma zarówno wady, jak i zalety. Jeśli jednak liczy się dla nas atrakcyjna cena i krótki czas oczekiwania na dostawę, postawmy na schody modułowe. Tego typu produkty dostępne są w naprawdę atrakcyjnych cenach, ponieważ pochodzą z produkcji masowej. Z tego samego powodu dostępne są niemal od ręki. Czas oczekiwania na dostawę wynosi zwykle około dwóch, trzech tygodni.
Schody do samodzielnego montażu – dlaczego warto?
O dwóch zaletach schodów modułowych wspomnieliśmy już wyżej (niska cena, szybka dostawa). Ale schody te warto kupić również ze względu na ciekawe, nowoczesne wzornictwo. Schody modułowe to produkty powstałe w odpowiedzi na potrzeby współczesnego, wymagającego klienta. Doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, urządzonych w minimalistycznym stylu.
Zaletą schodów modułowych są również szerokie możliwości aranżacyjne. Mimo że sklep oferuje gotowy produkt, to klient ma możliwość wyboru gatunku drewna na stopnie, koloru konstrukcji i drewna, rodzaju balustrady itd. Oczywiście może również dopasować wysokość produktu. Wszystko to sprawia, że samodzielny montaż jest naprawdę łatwy i daje wiele satysfakcji.