Pellet spełniający normy jakościowe – hurtownia pelletu
Ogrzewanie pelletem zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Inwestując w instalację grzewczą, chcemy mieć pewność, że posłuży nam przez długie lata i nie będziemy musieli jej remontować czy też wymieniać kotła w momencie, gdy zostaną wprowadzone przepisy zakazujące ogrzewania węglem lub miałem. Pellet jest rozwiązaniem przyszłościowym, zatem bezpiecznym. Ogrzewanie pelletem nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. W procesie spalania pelletu emisja szkodliwych substancji do atmosfery zostaje ograniczona do minimum, zaś emisja dwutlenku węgla jest równa zeru.
Hurtownia pelletu drzewnego
Do wymienionych zalet pelletu należy dołączyć tę, mówiącą o odnawialnych źródłach energii. Pellet powstaje z odpadów drzewnych lub słomy (z tego powodu zalicza się go do biomasy), a więc ze źródeł odnawialnych, których rezerwy, przy rozsądnym gospodarowaniu ziemią, nie wyczerpią się. Zauważmy również, że wycinka drzew wyłącznie w celach związanych z wykorzystaniem drewna do celów produkcyjnych pelletu, należy do rzadkości. Materiał na pellet (zręby, wióry) pozyskiwany jest niejako przy okazji obróbki drewna, które posłuży do budowy domu, wykonania konstrukcji dachowej czy mebli. Dlatego też producentami pelletu bardzo często są tartaki – hurtowania pelletu stanowi dodatkowy filar ich działalności.
Hurtownia pelletu drzewnego, która dysponuje własnym surowcem (zobacz tutaj), nie musi martwić się o przestoje w produkcji. Nie obawia się także o jakość surowca, ponieważ sama odpowiada za selekcję wiórów i zrębów. W procesie produkcji wykorzystywane są wyłącznie niezanieczyszczone odpady drzewne, co ma decydujący wpływ na jakość samego pelletu.
Pellet spełniający normy jakościowe
Proces produkcyjny pelletu rozpoczyna się od pozbawionej kory beli drewna. Kiedy zostaje poddana obróbce, powstają odpady drzewne, które należy zebrać i zabezpieczyć. Wysoka jakość surowca to już połowa sukcesu. Za resztę odpowiada sprawny przebieg procesu produkcyjnego. W procesie tym nie należy wykorzystywać żadnych dodatkowych substancji, takich jak kleje czy lepiszcze. Do odpadów drzewnych nie należy również dodawać materiałów drewnopodobnych. Takie dodatki mogą sprawić, że gotowy produkt nie spełni norm jakościowych.
Pellet drzewny powstaje z prasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, z których następnie formuje się granulat o pożądanej średnicy. Jeżeli granulki mają nierówną wielkość, niejednolitą barwę i nierówną powierzchnię, możemy spodziewać się, że ich proces produkcyjny nie odbywał się zgodnie z zaleceniami, a tym samym pellet nie spełni oczekiwań użytkowników kotłów na biomasę. Osoby, które mają spore doświadczenie w ogrzewaniu pelletem, doskonale wiedzą, że pellet pelletowi nierówny, dlatego przed złożeniem większego zamówienia w hurtowni pelletu, kupują mniejszą partię paliwa do testów. Hurtownia pelletu na ogół chętnie sprzedaje pojedyncze worki paliwa, ponieważ zależy jej na pozyskaniu jak największej liczby zadowolonych klientów. Otwarta jest również na sugestie, dzięki którym może udoskonalić swój produkt.