Jak prawidłowo zamontować drzwi pokojowe? Najczęstsze błędy i wskazówki
Drzwi wewnętrzne są ważnym elementem użytkowym każdego budynku. Prawidłowe działające, do tego estetycznie wykonane i spójne ze stylistyką wnętrza drzwi wpływają na komfort użytkowania pomieszczeń. Oczywiście oprócz jakości samego produktu, bardzo ważny jest sposób montażu. Jak prawidłowo zamontować drzwi pokojowe, by ustrzec się problemów w przyszłości?
Przygotowanie otworu drzwiowego i wybór drzwi pokojowych
Na funkcjonalność pomieszczenia wpływa wiele czynników. Na pewno bardzo ważne jest usytuowanie otworów drzwiowych, ich szerokość oraz kierunek otwierania drzwi. Podstawowe zagadnienia powinny być omówione na etapie projektowania budynku, a ewentualne zmiany naniesione w trakcie budowy. Kiedy ściany stoją, pomieszczenia są w trakcie wykańczania, a otwór drzwiowy ma założoną szerokość, należy go przygotować do montażu. Otwór musi być prosty, suchy i czysty.
W tak przygotowanym otworze można zamontować ościeżnicę. Najczęściej jest to produkt kupiony w zestawie ze skrzydłem drzwiowym, ale nie jest to warunek konieczny. W salonach okien i drzwi oraz w marketach budowlanych dostępne są ościeżnice różnego typu, zarówno regulowane, jak i stałe. Dobór ościeżnicy najczęściej uwarunkowany jest grubością ściany i jej konstrukcją. Jeśli kupujemy klasyczną ościeżnicę w zestawie ze skrzydłem drzwiowym, koniecznie zwróćmy uwagę na jakość wykonania produktu. Wysokiej jakości drzwi wewnętrzne posłużą mieszkańcom przez wiele długich lat.
Montaż drzwi pokojowych – wskazówki
Montaż ościeżnicy powinien odbywać się zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Wszystkie elementy należy ze sobą połączyć zgodnie z zaleceniami producenta, używając do tego dołączonych wkrętów lub kleju. Kiedy ościeżnica jest złożona, przystępujemy do osadzenia jej w otworze drzwiowym. Ościeżnicę należy ustabilizować i wypoziomować. Ten etap jest bardzo ważny, w przeciwnym razie drzwi mogą samoczynnie się zamykać lub obcierać na stylu z ościeżnicą. Ościeżnica musi być wyrównana zarówno w pionie, jak i poziomie, a niezbędnymi narzędziami podczas prowadzenia tych prac są kliny i poziomica.
Po ustawieniu ościeżnicy, można przystąpić do montażu za pomocą pianki montażowej. Produkt staramy się nakładać równo i w taki sposób, by późniejsze usunięcie nadmiaru pianki nie było kłopotliwe. Pianka montażowa jest produktem, z którym należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ jej rozprężenie może spowodować odkształcenie ościeżnicy.
Utwardzanie pianki zazwyczaj trwa kilka godzin, dlatego na ogół pozostałe prace montażowe przeprowadzane są kolejnego dnia. Wówczas nadmiar pianki i kliny montażowe są usuwane, a na zawiasach ościeżnicy zawiesza się drzwi. Skrzydło drzwiowe musi być odpowiednio wyregulowane, powinno się płynnie otwierać i zamykać, a także dobrze przylegać do ościeżnicy.
Listwy maskujące, klamka i zamek
Aby montaż drzwi można było uznać za skończony, konieczne jest przymocowanie listew maskujących pokrywających szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Dobry fachowiec zajmie się również wstępnym sprzątaniem, usunie resztki pianki i folię zabezpieczającą. Oczywiście zadba przy tym o montaż klamki i zamka wewnątrz skrzydła drzwiowego.
Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu drzwi wewnętrznych?
Pierwszym błędem jest nieprawidłowe przygotowanie otworu drzwiowego, który powinien być o kilka centymetrów szerszy od wymiarów ościeżnicy. Drugi błąd polega na nieprawidłowym wypoziomowaniu ościeżnicy, co skutkuje problemem z otwieraniem drzwi. Kolejnym popularnym błędem jest używanie zbyt dużej ilości pianki montażowej. Jeśli pianka spowoduje przesunięcie lud odkształcenie już ustawionej ościeżnicy, całą procedurę trzeba zacząć od początku. Ostatni z często powtarzających się problemów dotyczy nieprawidłowego montażu i braku regulacji zawiasów.