Ekologiczne kominki – jak dbać o środowisko, jednocześnie ciesząc się ciepłem w domu?
Zimy w Polsce nie należą do szczególnie dokuczliwych, niemniej temperatury powietrza są na tyle niskie, że korzystanie z nieogrzewanych pomieszczeń trudno nazwać komfortowym. Budynki mieszkalne w sezonie zimowym, a także wczesną wiosną i późną jesienią, muszą być ogrzewane. Metod ogrzewania domów jednorodzinnych jest wiele. Dziś nie chodzi już tylko o to, by w budynku było ciepło. Chcemy, by korzystanie z urządzenia grzewczego było ekonomiczne, komfortowe i nie przyczyniało się do powstawania szkodliwego smogu. Jednym z rozwiązań spełniających wszystkie wymienione warunki są ekologiczne kominki.
Ogrzewanie budynków a ekologia
Domy można ogrzewać na wiele sposobów. Do niedawna zdecydowanie najpopularniejszą metodą było korzystanie z kotłów węglowych, w których, jak sama nazwa wskazuje, spalano głównie węgiel. Zazwyczaj był to węgiel kamienny, rzadziej brunatny. Kotły węglowe miały tę zaletę, że w zależności od zasobności portfela można w nich było wykorzystywać także inny opał – drewno, miał. Niestety, jednocześnie można to uznać za wadę, bowiem z łatwością jako opał można było wykorzystywać różnego rodzaju śmieci: gazety, opakowania tekturowe, butelki i kubki z tworzyw sztucznych, gumy i wiele innych.
Piece „na wszystko” nie bez powodu nazywa się kopciuchami. Spalanie opału wątpliwej jakości rzeczywiście prowadzi do wydzielania nieprzyjemnych zapachów, nadmiernego dymienia, a przede wszystkim do emitowania do atmosfery wielu szkodliwych substancji. W ten sposób w okresie grzewczym nad wieloma polskimi miastami unosił się smog, a zanieczyszczenia powietrza powodowały duszności, bóle głowy i łzawienie oczu.
Dziś tematem smogu, tematem zanieczyszczeń powietrza, rządzący zajmują się na poważnie. Używanie kotłów najniższych klas jest zakazane, spalanie opału złej jakości również. Zamiast tego promuje się rozwiązania ekologiczne. Nie tylko przedstawiając korzyści płynące z oddychania czystym powietrzem, ale i mówiąc o względach ekonomicznych, o wygodzie użytkowania nowoczesnych urządzeń grzewczych, o możliwości skorzystania z dofinansowań do zakupu ekologicznego urządzenia grzewczego.
Tanie i ekologiczne ogrzewanie kominkowe – kominki ekoprojekt
Chcąc dbać o środowisko, a jednocześnie cieszyć się ciepłem w domu, warto rozważyć budowę kominka. Obecnie na polskim ryku dostępne są kominki spełniające normy europejskie, uwzględnione w dokumencie znanym jako ekoprojekt. Kominki ekoprojekt to urządzenia nastawione na ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie budynków mieszalnych. Kominek ekoprojekt spełnia normy dotyczące emisyjności szkodliwych substancji do atmosfery i sprawności urządzenia (dąży się do tego, by drewno kominkowe było dokładnie spalone i oddało maksymalną ilość ciepła do pomieszczenia). Certyfikowane urządzenia grzewcze mają jeszcze tę zaletę, że są wykonane z wysokojakościowych materiałów i po prostu dobrze wyglądają we wnętrzu. W przypadku kominków, czyli urządzeń montowanych w pokojach dziennych, salonach, bardzo ważne jest udane połączenie funkcjonalności i estetyki.