Czym są śniegołapy i jakie jest ich zadanie?
Nazwa śniegołapy odnosi się do akcesoriów dachowych, które, jak sama nazwa wskazuje, spełniają swoją funkcję w okresie występowania znacznych opadów śniegu. Śniegołapy należą do grupy akcesoriów wspólnie określanych jako ochrona przeciwśniegowa na dach.
Na czym polega ochrona przeciwśniegowa w przypadku budynków mieszkalnych?
Zimy w Polsce nie są ani szczególnie mroźne, ani śnieżne, ale zdarzają się okresy, gdy tego śniegu pada dużo, zwłaszcza na południu kraju oraz w rejonach północno-wschodnich. Nawet jeśli śnieg pada intensywnie tylko przez kilka dni, już wywołuje paraliż na drogach i znacznie obciąża dachy budynków. Jeśli w późniejszym okresie utrzymuje się niska temperatura, śnieg ten zalega przez długi czas, lekko topniejąc w ciągu dnia i ponownie marznąć w nocy. W ten sposób powstaje zwarta, ciężka i ogromna bryła śniegu, która po pierwsze obciąża konstrukcję dachu, a po drugie stanowi znaczne niebezpieczeństwo dla przechodniów.
Akcesoria dachowe montuje się po to, by zapobiec zniszczeniom spowodowanym przez nagle osuwający się z dachu śnieg. Spadająca z wysokości bryła może uszkodzić rynny, okapy i parapety, może zniszczyć przedmioty pozostawione na balkonie lub tarasie, nasadzenia roślin, a także pojazdy zaparkowane w pobliżu budynku. Może też spaść na ludzi, powodując bolesne stłuczenia, a w niektórych przypadkach utratę przytomności. Ochrona przeciwśniegowa służy zatem zapobieganiu nagłemu osuwaniu się śniegu.
Śniegołapy rurowe i płotki śniegowe
Na system ochrony przeciwśniegowej składa się kilka elementów. Mogą to być elementy jednego rodzaju, czyli np. wyłącznie śniegołapy, albo wyłącznie płotki śniegowe, a mogą to być akcesoria dachowe różnego typu, nie tylko zapobiegające osuwaniu się śniegu, ale też rozbijające go na mniejsze części. Rozbijacze śniegu zakończone są ostrym grotem, skierowanym ku górze, a dokładnie w stronę szczytu dachu. Jeśli bryła śniegu gwałtownie osunie się na taki grot, ulegnie rozbiciu. Natomiast śniegołapy rurowe i płotki śniegowe mają za zadanie przytrzymać śnieg na dachu. Oczywiście nie całkowicie, nie są przecież zwartą zaporą, a posiadają liczne otwory. Śnieg może, a nawet powinien stopniowo zsuwać się z dachu, ale nie na tyle gwałtownie, by spowodować szkody.
Jak wybrać akcesoria dachowe?
Skoro śniegołapy i płotki śniegowe działają na podobnej zasadzie, to czym właściwie różnią się te zabezpieczenia i które z nich wybrać? Okazuje się, że wybór akcesoriów bywa uzależniony od rodzaju pokrycia dachowego, a nierzadko od jego kolorystyki. Płotki śniegowe można zamontować na każdym pokryciu dachowym, ale trzeba wybrać odpowiednie elementy montażowe. Inaczej przebiega montaż na dachówce ceramicznej, a inaczej na blasze na rąbek stojący. Ogólnie można powiedzieć, że płotki uznawane są za rozwiązanie mniej estetyczne, aniżeli śniegołapy. Te ostatnie składają się z dwóch ułożonych równolegle rur, dlatego lepiej prezentują się na budynkach o nowoczesnej bryle. Poza tym łatwo można dopasować ich kolor do koloru pokrycia dachowego.